\Winners
back SQ > 


Winners of 1st Edition Films
Best Film:   Denis Profeti
Best Desin:   Bujar Kabashi
Best Sculpture:   Seat Rama

1st edition jury:
Juria e edicionit te 1-re:

• Faruk Begolli
• Lloyd Kaufman
• Albin Kurti
• Patrick Johnson
• Skender Boshtrakaj

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Bersant Disha


Winners of 2nd Edition Films
Best Screenplay:   Arian Krasniqi, Filmi Green Card, Produksioni: Prishtina Film.
Best Acting:   Xhevdet Doda, Filmi Green Card, Produksioni: Prishtina Film.
Best Film:   Windows XP, RegjiaL Ujkan Hysaj, Produksioni: Konkordia Film.

2nd edition jury:
Juria e edicionit te 2te:

• Faruk Begolli
• Agim Sopi
• Cheryl Johnson
• Larry Corwin
• Sali Cacaj

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Ismet Sijarina


Winners of 3rd Edition
Films Best Camera:   Fitim Shala
Best Screenplay:   Arian Krasniqi, Sakica
Best Acting:  Bislim Muçaj, Sakica
Best Film:  UNKosova, Skenari & Regjia: Burim Baftiu

3d edition jury
Juria e edicionit te 3te:

• Greg Zglinski
• Eliza Dushku
• Zeq Hamiti
• Larry Corwin
• Xhevdet Doda

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Ismet Sijarina


Winners of 4nd Edition Films
Best animated short:   Kohe Moderne, Artan Maku
Best Camera:   Artan Korenica, Hekurishtja
Best screenplay:   Birol Urcan, Rikthimi I Lares
Best Acting:   Arton Krivaqa, Hekurishtja
Best Film:   Hekurishtja, PrishtinaFILM
Best Editing:   Vdekja Solemne

4th edition jury
Juria e edicionit te 4te:

• Bob McCloud
• Ilir Bokshi
• Kimete Berisha
• Blerta Zeqiri
• Milazim Salihu

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Ismet Sijarina
Blerta Basholli


Winners of 5th Edition Films
Best Film:   Historia e një Televizori - Fitim Shala
Best animated film:   Cunami’ - Shaqir Veseli
Best Editing:   Prapa territ - Fadil Veseli
Best Photography:   E dashura Ria - Sabir Kanaqi
Best Script:   Republika - Ben Apolloni
Best Interpretation:   Intervista - Xhelal Haliti
Special Prize:   Vitet e Vetmisë - Filip Kondovski

5th edition jury
Juria e edicionit te 5te:

• Alessandro C Scanderbeg
• Ismet Sijarina
• Agnes Nokshiqi

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Dori Basha


Winners of 6nd Edition Films
Best animated short:   Nje nate
Best Camera:   Sevdije Kastrati, Vrasjea e dyte
Best screenplay:   Bekim Sele, Lufta
Best Acting:   Amos Zaharia, Shenjetorja
Best Film:   Matane lumit
Best Editing:   Agim Bulku, Shenjetorja
Best Music:  Korab Shaqiri, Lufta
Best Directing:  Blerta Zeqiri, Darka

6th edition jury
Juria e edicionit te 6te:

• Jimmy Biberi
• Agim Sopi
• Esat Brajshori
• Lirak Celaj

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Adhurim Kida


Winners of 7nd Edition Films
Best Camera:   Latif Hasolli, In memoriam
Best screenplay:   In memoriam
Best Acting:   Bislim Mucaj, Aurita Agushi
Best Film:   In memoriam
Best Editing:   Gentian Koci, Per ters at'cast
Best Music:  Trimor Dhomi,
Best Directing:  Ilirjan Himaj, In memoriam

7th edition jury
Juria e edicionit te 7te:

1.TEDI DELL
2.MARK LUCAJ
3.BEATA DZON
4.ANDAMION MURATAJ
5.BASHKIM HASANI
6.ZYMBER KELMENDI

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Adhurim Kida


Fituesit e Filmave të Edicionit të 8-të
Best film:  Kthimi(Nine Eleven Dediction Festival)
Best Cinematography:  Sevdije Kastrati(Kthimi)
Best editing: Kreshnik Berisha (Kthimi)
Best directing:  Blerta Zeqiri (Kthimi)
Best screenplay:  Shefqet Gjocaj (Kthimi)
Best Actress: Adriana Matoshi (Kthimi)
Best actor:  Veton Osmani (SOS)
Best music: Korab Shaqiri (SOS)

8th edition jury
Juria e edicionit te 8te:

Juria/Jury:
1.Dan Webster
2.Victoria Lucaj
3.Gonxhe Boshtrakaj
4.Einat Tubi
5.Jon Smibert
6.Eol Çashku

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Adhurim Kida


Fituesit e Filmave të Edicionit të 9-të
Best film:  Kati V (Nine Eleven Dediction Festival)
Best Cinematography:  Isak Duraku (Leonardi)
Best editing: Boubkar Benzabat (Zibidi) 
Best directing:  Birol Urcan (Sistress)
Best screenplay:  Haqif Mulliqi (Vetem nje rruge)
Best actress: Shqipe Biba (Lena and Me)
Best actor:  Mevlyd Osmani (Knockdown)
Best music: Drinor Zymberi (Knockdown)

9th edition jury
Juria e edicionit te 9te:

Juria/Jury:
1.Agim Sopi
2.Jon Korn
3.Doug Morris
4.Shefqet Gjocaj
5.Adriana Matoshi

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Adhurim Kida
Valmira Hyseni


Fituesit e Filmave të Edicionit të 10-të
Filmi me i mire/Best film: Rrobaqepsja (Nine Eleven Dediction Festival)
Kamera me e mire/Best Cinematography:  Boubkar Benzabat (Rrobaqepsja)
Montazha me e mire/Best editing: Besim Ukzmajli (Rrobaqepsja) 
Regjia me e mire/Best directing:  Esat Fejza (Agonia)
Skenari me e mire/Best screenplay:  Arlinda Morina(Rrobaqepsja)
Roli me i mire i femres/Best Actress: Fatlume Bunjaku (Agonia)
Roli me i mire i mashkullit/Best actor:  Musa Isufi (Rrefimi i Fundit)
Muzika me e mire/Best music: Valton Beqiri (Rrota)

10th edition jury
Juria e edicionit te 9te:

Juria/Jury:
1.Agim Sopi
2.Arbnesha Grabovci Nixha
3.David Bough
4.Kumrije Hoxha
5.Princi Leka

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Valmira Hyseni


Fituesit e Filmave të Edicionit të 11-të
Filmi me i mire/Best film: My city screams (Ibrahim Deari)
Kamera me e mire/Best Cinematography:  Boubkar Benzabat (PANDORA)
Montazha me e mire/Best editing: Erman Memedi (My city screams) 
Regjia me e mire/Best directing:  Ibrahim Deari (My city screams)
Skenari me e mire/Best screenplay:  Guxim Klinaku(LOREN)
Roli me i mire i femres/Best Actress: Naime Azi (GOOD TIME TO DIE)
Roli me i mire i mashkullit/Best actor:  Sunaj Raça (LOREN)
Muzika me e mire/Best music: Trimor Dhomi (VIBRIME NË MESNATË)

11th edition jury
Juria e edicionit te 9te:

Juria/Jury:
1.Agron Vula
2.Haqif Mulliqi
3.Lendita Zeqiraj
4.Florent Boshnjaku
5.Mensur Safqiu
6.Gresa Pallaska

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Valmira Hyseni