\Fituesit
back EN > 

Fituesit e Filmave të Edicionit të 11-të
Filmi me i mire/Best film: My city screams (Ibrahim Deari)
Kamera me e mire/Best Cinematography:  Boubkar Benzabat (PANDORA)
Montazha me e mire/Best editing: Erman Memedi (My city screams) 
Regjia me e mire/Best directing:  Ibrahim Deari (My city screams)
Skenari me e mire/Best screenplay:  Guxim Klinaku(LOREN)
Roli me i mire i femres/Best Actress: Naime Azi (GOOD TIME TO DIE)
Roli me i mire i mashkullit/Best actor:  Sunaj Raça (LOREN)
Muzika me e mire/Best music: Trimor Dhomi (VIBRIME NË MESNATË)

Fituesit e Filmave të Edicionit të 10-të
Filmi me i mire/Best film: Rrobaqepsja (Nine Eleven Dediction Festival)
Kamera me e mire/Best Cinematography:  Boubkar Benzabat (Rrobaqepsja)
Montazha me e mire/Best editing: Besim Ukzmajli (Rrobaqepsja) 
Regjia me e mire/Best directing:  Esat Fejza (Agonia)
Skenari me e mire/Best screenplay:  Arlinda Morina(Rrobaqepsja)
Roli me i mire i femres/Best Actress: Fatlume Bunjaku (Agonia)
Roli me i mire i mashkullit/Best actor:  Musa Isufi (Rrefimi i Fundit)
Muzika me e mire/Best music: Valton Beqiri (Rrota)

Fituesit e Filmave të Edicionit të 9-të
Filmi me i mire/Best film:  Kati V (Nine Eleven Dediction Festival)
Kamera me e mire/Best Cinematography:  Isak Duraku (Leonardi)
Montazha me e mire/Best editing: Boubkar Benzabat (Zibidi) 
Regjia me e mire/Best directing:  Birol Urcan (Sistress)
Skenari me e mire/Best screenplay:  Haqif Mulliqi (Vetem nje rruge)
Roli me i mire i femres/Best Actress: Shqipe Biba (Lena and Me)
Roli me i mire i mashkullit/Best actor:  Mevlyd Osmani (Knockdown)
Muzika me e mire/Best music: Drinor Zymberi (Knockdown)

Fituesit e Filmave të Edicionit të 8-të
Filmi me i mire/Best film:  Kthimi(Nine Eleven Dediction Festival)
Kamera me e mire/Best Cinematography:  Sevdije Kastrati(Kthimi)
Montazha me e mire/Best editing: Kreshnik Berisha (Kthimi)
Regjia me e mire/Best directing:  Blerta Zeqiri (Kthimi)
Skenari me e mire/Best screenplay:  Shefqet Gjocaj (Kthimi)
Roli me i mire i femres/Best Actress: Adriana Matoshi (Kthimi)
Roli me i mire i mashkullit/Best actor:  Veton Osmani (SOS)
Muzika me e mire/Best music: Korab Shaqiri (SOS)

Fituesit e Filmave të Edicionit të 7-të
Muzika me e mire/Best Music:   Trimor Dhomi/Filmi "Lufta"
Montazha me e mire/Best Editing:   Arianit Gjonbalaj, Per ters at'cast
Kamera me e mire/ Best Camera:   Latif Hasolli, In memoriam
Skenari me i mire/Best screenplay:   In memoriam, Ilirjan Himaj
Interpretimi me i mire/Best Acting:   Bislim Mucaj, Aurita Agushi
Regjia me e mire/Best Directing:   Ilirjan Himaj, In memoriam
Filmi me i mire/Best Film:   In memoriam,Ilirjan Himaj

Fituesit e Filmave të Edicionit të 6-të
Muzika me e mire/Best Music:   Korab Shaqiri/Filmi "Lufta"
Montazha me e mire/Best Editing:   Agim Bulku/Filmi Shenjtorja"
Kamera me e mire/ Best Camera:   Sevdije Kastrati/ Filmi "Vrasje e Dyte"
Skenari me i mire/Best screenplay:   Bekim Sele/Filmi "Lufta"
Interpretimi me i mire/Best Acting:   Amos Zaharija/Filmi "Shenjetorja"
Filmi me i mire i animuar/Best animated:   Nje Nate/ MAKU
Regjia me e mire/Best Directing:   Blerta Zeqiri/Filmi "Darka"
Filmi me i mire/Best Film:   "Matan Lumit"


Fituesit e Filmave të Edicionit të 5-të
Filmi me i mire:   Historia e një Televizori - Fitim Shala
Filmi me i mire i animuar::   Cunami’ - Shaqir Veseli
Montazha me e mire:   Prapa territ - Fadil Veseli
Fotografija me e mire:   E dashura Ria - Sabir Kanaqi
Skenari me i mire:   Republika - Ben Apolloni
Interpretimim me i mire:   Intervista - Xhelal Haliti
Cmimi special:   Vitet e Vetmisë - Filip Kondovski

Fituesit e Filmave të Edicionit të 4-të
Filmi me i mire i animuar:   Kohe Moderne, Artan Maku
Kamera me e mire:   Artan Korenica, Hekurishtja
Skenari me i mire:   Birol Urcan, Rikthimi I Lares
Aktrimi me i mire:   Arton Krivaqa, Hekurishtja
Filmi me i mire:   Hekurishtja, PrishtinaFILM
Montazha me e mire:   Vdekja Solemne

Winners of 3rd Edition
Kamera me e mire:   Fitim Shala
Skenari me i mire:   Arian Krasniqi, Sakica
Roli me i mire:  Bislim Muçaj, Sakica
Filmi me i mire:  UNKosova, Skenari & Regjia: Burim Baftiu

Fituesit e Filmave tė Edicionit tė 2-tė
Skenari mė i mirė:   Arian Krasniqi, Filmi Green Card, Produksioni: Prishtina Film.
Roli mė i mirė:   Xhevdet Doda, Filmi Green Card, Produksioni: Prishtina Film.
Filmi mė i mirė:   Windows XP, RegjiaL Ujkan Hysaj, Produksioni: Konkordia Film.

Fituesit e Filmave tė Edicionit tė 1-rė
Kamera mė e mirė:   Denis Profeti
Dizajni mė i mirė:   Bujar Kabashi
Skulptura mė e mirė:   Seat Rama