Prapa\Filmat\Filmat e Edicionit tė 3-tė\Sakica EN > 

SAKICA

Ėshtė njė dramė familjare. Njė vajzė e re tenton qė tė “shpėrthejė” rrethin e provincės dhe mentalitetin e prapambeturisė. Kjo vajzė bien nė grackėn e premtimeve dhe e mashtrimeve tė njė ndėrkombėtari.
Prindėrit e fejojnė vajzėn pa dėshirėn e saj, derisa ajo mbetet shtatzėnė gjatė lidhjes sė saj me ndėrkombėtarin.
Babai vazhdimisht pėrballet me presionin dhe shantazhin e rrethit provincial ku jeton. Njė mėngjes tė hershėm merr njė vendim, fatal....

Filmi pėrmban kanun, fe, mentalitet provincial dhe moral tė rrejshėm!
Luajtėn: Bislim Muēaj, Igballe Qena, Shota Baraliu, Agron Shala, Ali Ahmenti, Fatime Llugiqi, Basri Shala, Kastriot Saqipi
Kamera & Ndriēimi: Sevdije Kastrati
Montazha: Besart Gėrbeshi
Toni: Mevlyd Osmani
Produksioni: Prishtina FILM
Skenari: Arian Krasniqi
Regji: Arsim Haliti
Producent/Producer: Blerim Gjoci