back EN > 


When great minds come together, there is always going to be great results. This edition was named the “Friendship” edition. Lighting those candles as is the tradition of the festival on September 11th, we cant help but think about the friendship that Kosovars feel toward the United States. Watching all the artists come together to create, one can see that it is more then just the muse at work, it is a friendship, eternal friendship that will defeat the darkness.

Selecting Jury / Juria seleksionuese:

Blerim Gjoci
Valmira Hyseni

 





Films/Filmat  



01. MANUAL për inicimin e luftës së tretë botërore–Birol Urcan-Premiere
02. Nëse..!  – Florenc Papas
03. The bloody money – Erman Memedi
04. Arkiva- Arlinda Morina
05. Edhe 5 minuta – Valon Jakupaj
06. Burri – Ben Apolloni - Premiere
07. Faji – Fitim Shala - Premiere
08. Djali me violinë – Irdit Kaso
09. Rrëfimi i fundit – Ibrahim Deari
10. Rrota - Fisnik Muji - Premiere
11. Dikushi tjetër – Lendis Shkalla
12. Rrobaqepesja – Arlinda Morina - Premiere
13. Hyrja e tretë – Blerta Basholli - Premiere
14. Ekskursioni – Leotrim Idrizi
15. Kravata – Ekrem Xani - Premiere
16. Ashensori – Buqe Berisha
17. Kafeneja – Diellza Miftari
18. Who is next ? – Besim Ugzmajli
19. Agonia – Esat Fejza - Premiere





Fituesit e edicionit te dhjete

Muzika me e mire
Valton Beqiri - "Rrota"

Montazha me e mire
Besim Ukzmajli - "Rrobaqepsja"

Skenari me i mire
Arlinda Morina - "Rrobaqepsja"

Kamera me e mire
Boubkar Benzabat - "Rrobaqepsja"

Aktori me i mire
Musa Isufi - "Rrefimi i Fundit"

Aktorja me e mire
Fatlume Bunjaku - "Agonia"

Regjia me e mire
Esat Fejza - "Agonia"

Filmi me i mire
"Rrobaqepsja" - The Group





Kategoritë Muzika me e mire
Antaret e Jurisë Emri i konkurentit Nota
     
Agim Sopi Valton Beqiri "Rrota" 3
"Agonia" 2
Hyrja 3  1
Arbnesha Grabovci Nixha "Rrota" 3
Ashensori 2
Djali me violine 1
David Bough Dikushi tjeter 3
  "Rrota" 2
"Burri" 1
Kumrije Hoxha  "Rrota" 3
Ashensori 2
"Agonia" 1
Princi Leka "Agonia" 3
"Dikushi tjeter" 2
"Rrefimi I fundit" 1
     
Fituesit Valton Beqiri  "Rrota" 11

Kategoritë Montazha me e mire
Antaret e Jurisë Emri i konkurentit Nota
     
Agim Sopi Besim ugzmajli "who is next" 3
Besim Ugzmajli "Rrobaqepsja" 2
Besim Ugzmajli "Manuali" 1
Arbnesha Grabovci Nixha Besim Ukzmajli "Rrobaqepsja" 3
Besim Ukzmajli "Manuali" 2
Liridon Kabashi "Burri" 1
David Bough Besim Ukzmajli "Rrobaqepsja" 3
Anian dalladaku & Irdit Kaso"Djali me violine" 2
Liridon Kabashi "Burri" 1
Kumrije Hoxha  Besim Ugzmajli "Rrobaqepsja" 3
Erman Memedi "Rrefimi I fundit" 2
Besim Ukzmajli "Manuali" 1
Princi Leka Besim Ugzmajli "Rrobaqepsja" 3
Erman Memedi "Rrefimi I fundit" 2
Esat Fejza "Agonia" 1
     
Fituesit Besim Ukzmajli - "Rrobaqepsja" 14

Kategoritë Skenari me i mire
Antaret e Jurisë Emri i konkurentit Nota
     
Agim Sopi Arlina Morina "Rrobaqepsja" 3
Esat Fejza "Agonia" 2
Artan Korenica "Hyrja 3" 1
Arbnesha Grabovci Nixha Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 3
Birol Urcan "Manual" 2
Ben Apolloni "Burri" 1
David Bough Esat Fejza "Agonia" 3
Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 2
"Djali me Violine" 1
Kumrije Hoxha  Birol Urcan "Manual" 3
Ben Apolloni "Burri" 2
Ibrahim Deari "Rrefimi I fundit" 1
Princi Leka Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 3
Ben Apolloni "Burri" 2
"Djali me Violine" 1
     
Fituesit Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 11

Kategoritë Kamera me e mire
Antaret e Jurisë Emri i konkurentit Nota
     
Agim Sopi Boubkar Benzabat "Rrobaqepsja" 3
Bujar Berisha "Ashensori" 2
Isak Duraku "Rrota" 1
Arbnesha Grabovci Nixha Boubkar Benzabat "Rrobaqepsja" 3
Boubkar Benzabat "Agonia" 2
Bujar Berisha "Ashensori" 1
David Bough Boubkar Benzabat "Rrobaqepsja" 3
Isak Duraku "Rrota" 2
Erman Memeti "The Bloody Money" 1
Kumrije Hoxha  Boubkar Benzabat "Rrobaqepsja" 3
Bujar Berisha "Ashensori" 2
Ibrahim Deari "Rrefimi I fundit" 1
Princi Leka Xhaferr Xeka "Dikushi tjeter" 3
Boubkar Benzabat "Rrobaqepsja" 2
Bujar Berisha "Ashensori" 1
     
Fituesit Boubkar Benzabat "Rrobaqepsja" 14

Kategoritë Aktori me i mire
Antaret e Jurisë Emri i konkurentit Nota
     
Agim Sopi Ylber Bardhi "Manual" 3
Mensur Safqiu "Rrobaqepsja" 2
Musa Isufi "Rrefimi I Fundit" 1
Arbnesha Grabovci Nixha Labinot Lajqi "Rrota" 3
Musa Isufi "Rrefimi I Fundit" 2
Ylber Bardhi "Manual" 1
David Bough Musa Isufi "Rrefimi I Fundit" 3
Artan Geca "Burri" 2
Anxhelo Blushi "Djali me violine" 1
Kumrije Hoxha  Artan Geca "Burri" 3
Ylber Bardhi "Manual" 2
Musa Isufi "Rrefimi I Fundit" 1
Princi Leka Musa Isufi "Rrefimi I Fundit" 3
Ylber Bardhi "Manual" 2
Labinot Lajqi "Rrota" 1
     
Fituesit Musa Isufi "Rrefimi I Fundit" 10

Kategoritë Aktorja me e mire
Antaret e Jurisë Emri i konkurentit Nota
     
Agim Sopi Teuta Krasniqi "Rrobaqepsja" 3
Gresa Pallaska "Rrobaqepsja" 2
Fatlume Bunjaku "Agonia" 1
Arbnesha Grabovci Nixha Fatlume Bunjaku "Agonia" 3
Teuta Krasniqi "Rrobaqepsja" 2
Lyra Xhoci "Rrobaqepsja" 1
David Bough Fatlume Bunjaku "Agonia" 3
Edona Vatoci  "Hyrja 3" 2
Teuta Krasniqi "Rrobaqepsja" 1
Kumrije Hoxha  Fatlume Bunjaku "Agonia" 3
Gresa Pallaska "Rrobaqepsja" 2
Shengyl Ismajli "Faji" 1
Princi Leka Fatlume Bunjaku "Agonia" 3
Edona Vatoci  "Hyrja 3" 2
Shengyl Ismajli "Faji" 1
     
Fituesit Fatlume Bunjaku "Agonia" 13

Kategoritë Regjia me e mire
Antaret e Jurisë Emri i konkurentit Nota
     
Agim Sopi Esat Fejza "Agonia" 3
Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 2
Besim Ugzmajli "who is next" 1
Arbnesha Grabovci Nixha Esat Fejza "Agonia" 3
Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 2
Fisnik Muji "Rrota" 1
David Bough Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 3
Erman Memeti "The Bloody Money" 2
Ben Apolloni "Burri" 1
Kumrije Hoxha  Esat Fejza "Agonia" 3
Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 2
Blerta Basholli "Hyrja 3" 1
Princi Leka Esat Fejza "Agonia" 3
Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 2
Erman Memeti "The Bloody Money" 1
     
Fituesit Esat Fejza "Agonia" 12

Kategoritë Filmi me i mire
Antaret e Jurisë Emri i konkurentit Nota
     
Agim Sopi Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 3
Esat Fejza "Agonia" 2
Besim Ugzmajli "who is next" 1
Arbnesha Grabovci Nixha Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 3
Esat Fejza "Agonia" 2
Besim Ugzmajli "who is next" 1
David Bough Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 3
Esat Fejza "Agonia" 2
Besim Ugzmajli "who is next" 1
Kumrije Hoxha  Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 3
Esat Fejza "Agonia" 2
Besim Ugzmajli "who is next" 1
Princi Leka Arlinda Morina "Rrobaqepsja" 3
Esat Fejza "Agonia" 2
Besim Ugzmajli "who is next" 1
     
Fituesit "Rrobaqepsja" - The Group 15